Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, uczelnia 20-letnią tradycją, dostrzegając ogromną wagę popularyzowania nauki, jej osiągnięć, wprowadzania nauki do codziennego życia publicznego, w 2005 roku zainicjowała wraz z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej przedsięwzięcie popularno-naukowe pod nazwą Festiwal Nauki.
Najważniejszy cel, jaki realizowany jest w ramach przedsięwzięcia, to przełamywanie hermetycznego języka i środowiska nauki, pokazanie, że nauka może być przyjemna, pożyteczna, zrozumiała i dostępna dla każdego, jeśli tylko zostanie podana w odpowiedni sposób.
Dzięki temu inicjatywa co roku spotyka się z ogromnym zainteresowaniem władz miasta, mieszkańców, studentów, nauczycieli oraz uczniów szkół z terenu województwa śląskiego. Podczas licznych wykładów, warsztatów, spotkań z wybitnymi przedstawicielami nauki, organizowanych w ramach tygodniowego festiwalu, w Uczelni i instytucjach partnerskich gości ponad 10 tys. uczestników.
Z roku na rok rośnie liczba instytucji aktywnie zaangażowanych w organizację Festiwalu, zarówno patronów honorowych, medialnych, jak i partnerów. Uczelnia aktywnie współpracuje z Radą Upowszechniania Nauki przy Polskiej Akademii Nauk. W ramach X Festiwalu Nauki zapraszam Państwa do uczestnictwa w blisko 60 spotkaniach festiwalowych oraz imprezach towarzyszących o charakterze sportowym, kulturalnym i rozrywkowym.
Wszystkie spotkania są otwarte i bezpłatne.
Od 24 do 30 marca w mieście po raz dziesiąty zagości Festiwal Nauki. Na przestrzeni lat, Festiwal poszerzał swoją ofertę i wykroczył daleko poza ramy standardowych popularno-naukowych przedsięwzięć. Pomysł Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, która jest głównym organizatorem naukowego święta, okazał się trafiony. Festiwal z czasem ewoluował i stał się ważnym, cenionym i rozpoznawalnym wydarzeniem w regionie. Dlatego bardzo mnie cieszy, że odbywa się w Dąbrowie, we współpracy z miastem i miejskimi instytucjami.
Każda edycja Festiwalu wychodzi naprzeciw wyzwaniom dynamicznie zmieniającego się świata. Współczesne realia wymagają od nas, by wiedzę poszerzać przez całe życie i nie ograniczać się do wąskich specjalizacji. Dlatego warto uczestniczyć w festiwalowych wydarzeniach, które przełamują typowo naukowe konwencje, podawane są przystępnie i zrozumiale. Przybliżają rozmaite dziedziny, zawierają atrakcyjne propozycje dla humanistów i umysłów ścisłych. Tak przygotowany „naukowy mix” jest doskonałą zachęta, żeby bliżej poznać pasjonujące, a często nieznane nam tematy.
Przed X Festiwalem Nauki nie mam wątpliwości, że będzie to „strzał w dziesiątkę” – spotka się z dużym zainteresowaniem tych, którzy łakną wiedzy, chcą poszerzyć swoje horyzonty i zrozumieć to, co dotąd było dla nich zagadką.